Centralne ogrzewanie, Kanalizacja, Łazienki, Remonty, Hydraulika
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Galeria
Szukaj
Pompy Ciepła
Kotłownie węglowe- ekogroszek
Co to są kolektory słoneczne?
Kotłownia Gazowa
Ogrzewanie Podłogowe
Ogrzewanie Ścienne
Przykładowy Cennik
Prace powiązane z remontem lub budową
Usługi Budowlano remontowe
Usługi Stolarskie
Inteligentny dom
Gwarancja i rękojmia w kontraktach budowlanych
Instalacje Elektryczne
Sufity Podwieszane GK
Instalacje ELEKTRYCZNE
Kotlłownia węglowa
Pompy ciepła
Pompa ciepła/kotłownia
Pompa Pompy ciepła
Systemy solarne
solaryDo artykuły Solary.
Kotłownia gazowa
Tekst alternatywny Kotłownia Gazowa INFO.
Pompa ciepła - pozioma
Tekst alternatywny
Ciepło w domu......
ciepło
Łazienka
Łazienka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecamy
Windykacja terenowa-dochodzenie Odszkodowań

Pozycjonowanie stron reklama internetowa

Wulkanizacja, auto pomoc, holowanie, wymiana opon tir, wulkanizacja

Centralne ogrzewanie, Kanalizacja, Łazienki, Remonty, Hydraulika


Produkty finansowe: kredyty, konta, fundusze inwestycyjne, lokaty

Neostrada
Sufity Podwieszane GK
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY MONTAŻU SUFITÓW PODWIESZANYCH Z PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH
Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych są stosowane zarówno w budownictwie kubaturowym jak i mieszkaniowym.
Praktycznie nieograniczona ilość aranżacji oraz szybkość instalacji powodują, że płyty gipsowo-kartonowe są coraz bardziej popularnym materiałem sufitowym.
Płyty g-k pozwalają także estetycznie ukryć biegnące pod sufitem instalacje lub elementy konstrukcyjne stropu.
Aby sufit podwieszany spełnił swoją rolę oraz był bezpieczny (nie spadł) należy unikać błędów opisanych poniżej.
Błąd 1: Źle dobrany typ płyty gipsowo-kartonowej
Jeśli sufit nie musi być barierą ogniochronną i jest instalowany w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%, to wystarczy zastosować płyty g-k NIDA Zwykła 12,5 mm. W pomieszczeniach o wilgotności okresowo przekraczającej 70% należy stosować płyty g-k NIDA Woda. A w środowiskach mokrych (np. SPA, łaźnie, kuchnie zbiorowego żywienia) płyty gipsowe NIDA Hydro.
Płyty gipsowo-kartonowe NIDA Ogień Plus lub gipsowo-wiórowe NIDA Twarda zmieniają sufit w barierę ognioochronną, a także izolują akustycznie i termicznie.
W specjalnych sufitach pochłaniających dźwięk wykorzystuje się płyty perforowane NIDA Sonic.
Błąd 2: Źle dobrany typ zawiesia do rusztu
W zależności od tego ile centymetrów poniżej stropu należy opuścić sufit podwieszany, stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne.
Jeżeli sufit ma znajdować się w niewielkiej odległości od stropu (do 12 cm), to należy użyć elementów do mocowania bezpośredniego ES, EL, WP.
Jeśli przestrzeń ma być odpowiednio duża, aby np. zakryć klimatyzację, to należy zawiesić konstrukcję nośną sufitu na tzw. wieszakach mocowanych obrotowo ze sprężyną oraz prętach mocujących.
Sposób montażu sufitów podwieszanych w obu przypadkach różni się dość znacznie. Dlatego odsyłamy czytelników do instrukcji montażu: sufitów na elementach do mocowania ES oraz sufitów na wieszakach mocowanych obrotowo.
Błąd 3: Źle dobrany typ rusztu
Ruszt z profili metalowych może być zbudowany w układzie krzyżowym jedno- lub dwupoziomowym.
Zaletą jednopoziomowego jest nieco mniejsze zużycie materiału, zaletą dwupoziomowego jest łatwość montażu i większa sztywność konstrukcji.
Bardzo istotne znaczenie ma dobór odpowiednich rozstawów poszczególnych elementu rusztu. Ma to decydujący wpływ na wytrzymałość gotowego sufitu. Rozstawy dla poszczególnych rodzajów rusztu oraz grubości opłytowania można znaleźć w katalogu systemowym Siniat.
Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach:
dolna warstwa profili, do których przykręcamy płytę powinna być rozmieszczona w rozstawie maksymalnym co 50 cm (jeśli płyta będzie przykręcona dłuższą krawędzią poprzecznie do profilu) lub co 40 cm (jeśli płyta będzie przykręcona podłużnie),
w sufitach z odpornością ogniową należy ściśle przestrzegać wytycznych zawartych w klasyfikacji ogniowej.
W żadnym wypadku maksymalny rozstaw zawiesi nie powinien przekraczać 100 cm.
Błąd 4: Zastosowanie nieodpowiednich elementów kotwiących do montażu
Bardzo istotnym czynnikiem – decydującym o bezpieczeństwie – jest dobór prawidłowych elementów kotwiących. Powinny być one dopasowane indywidualnie w zależności od rodzaju stropu do którego podwiesimy sufit.
W przypadku stropów żelbetowych będą to dyble sufitowe, w przypadku belek drewnianych – odpowiednie blachowkręty, w przypadku stropów kanałowych lub gęstożebrowych – specjalne kołki z elementem uchylnym.
Należy pamiętać, aby do zamocowania sufitów stosować wyłącznie kotwy metalowe. Stosowanie np. kołków rozporowych z tworzyw sztucznych jest zabronione.
Błąd 5: Nieumiejętne przekręcenie płyt do konstrukcji nośnej
Rozstaw blachowkrętów mocujących płytę do profili wynosi 17 cm dla sufitów i jest mniejszy niż rozstaw wkrętów w ścianach działowych (25 cm).
Należy zwrócić uwagę na minimalne odległości wkrętów od krawędzi płyty: 10 mm dla oryginalnych krawędzi fazowanych i 15 mm dla krawędzi ciętych.
Błąd 6: Stosowanie niesystemowych materiałów
Podwieszony do stropu ruszt, stanowi kombinację kilku różnych elementów (zawiesia, łączniki, profile) połączonych ze sobą tak, aby przenieść założone obciążenia. O jego wytrzymałości decyduje najsłabsze ogniwo.
Jeśli któryś z elementów jest słabszy lub źle dopasowany, cała konstrukcja przestaje spełniać swoją funkcję.
Dlatego szczególnie istotne jest stosowanie kompletu materiałów od jednego producenta – dostawcy systemu. Dostępne na rynku elementy konstrukcji sufitowych są na pierwszy rzut oka bardzo podobne, lecz w rzeczywistości znacząco się różnią, np. grubością stali, rodzajem i grubością zabezpieczenia antykorozyjnego, przewidywanym zastosowaniem, itp. Dlatego też przy zakupie warto wyraźnie zażądać od sprzedawcy elementów jednego systemu suchej zabudowy. Ułatwi to również dochodzenie ewentualnych roszczeń reklamacyjnych.
Błąd 7: Brak dylatacji konstrukcyjnych przy sufitach o dużych rozpiętościach
W sufitach o długości powyżej 15 m należy wykonać dylatacje. Należy je również zaplanować w miejscach dylatacji konstrukcyjnych budynku.
Szczeliny dylatacyjne mogą być w dowolny sposób zamaskowane przy pomocy specjalnych dostępnych na rynku profili, listew, itp. Najważniejsze, aby ciągłość opłytowania i konstrukcji została przerwana.
Błąd 8: Przestrzeganie odpowiednich  warunków klimatycznych przy montażu płyt
Minimalna temperatura, przy której można prowadzić prace to +5 stopni C, a przy szpachlowaniu +10 stopni C. Szczególnie przy tej czynności należy pamiętać o zapewnieniu stałej wartości temperatury i wilgotności powietrza. Pozwoli to uniknąć problemów z powstawaniem rys i pęknięć w późniejszym okresie – zwykle na gotowej pomalowanej powierzchni sufitu.
Błąd 9: Nadmierne obciążanie powierzchni sufitu
Konstrukcja rusztu w rozwiązaniach systemowych została przewidziana do przeniesienia ciężaru własnego, ciężaru opłytowania oraz niewielkich obciążeń użytkowych. Jakiekolwiek dodatkowe elementy np. wiszące półki, żyrandole itp. powinny być podwieszone bezpośrednio do stropu (a nie do sufitu).
Całkowicie niedopuszczalne jest chodzenie po powierzchni sufitu (np. przy montażu instalacji). Chociaż trudno w to uwierzyć zdarzały się takie przypadki. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających i pracujących w pomieszczeniu. W najlepszym przypadku skutkiem będzie miejscowe załamanie konstrukcji a w konsekwencji rozbiórka i ponowne wykonanie całego elementu.
REKLAMA
Linki
Facebook KOMPLEKSOWE REMONTY
Radio

Copyright &Consulting Sati; 2013

Złota rączka-Pogotowie Techniczne

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl