Centralne ogrzewanie, Kanalizacja, Łazienki, Remonty, Hydraulika
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Galeria
Szukaj
Pompy Ciepła
Kotłownie węglowe- ekogroszek
Co to są kolektory słoneczne?
Kotłownia Gazowa
Ogrzewanie Podłogowe
Ogrzewanie Ścienne
Przykładowy Cennik
Prace powiązane z remontem lub budową
Usługi Budowlano remontowe
Usługi Stolarskie
Inteligentny dom
Gwarancja i rękojmia w kontraktach budowlanych
Instalacje Elektryczne
Sufity Podwieszane GK
Instalacje ELEKTRYCZNE
Kotlłownia węglowa
Pompy ciepła
Pompa ciepła/kotłownia
Pompa Pompy ciepła
Systemy solarne
solaryDo artykuły Solary.
Kotłownia gazowa
Tekst alternatywny Kotłownia Gazowa INFO.
Pompa ciepła - pozioma
Tekst alternatywny
Ciepło w domu......
ciepło
Łazienka
Łazienka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecamy
Windykacja terenowa-dochodzenie Odszkodowań

Pozycjonowanie stron reklama internetowa

Wulkanizacja, auto pomoc, holowanie, wymiana opon tir, wulkanizacja

Centralne ogrzewanie, Kanalizacja, Łazienki, Remonty, Hydraulika


Produkty finansowe: kredyty, konta, fundusze inwestycyjne, lokaty

Neostrada
Instalacje ELEKTRYCZNE

Instalacja elektryczna w domu
aktualizacja: 03-01-2017, 07:12 – artykuł promocyjny

Instalacja elektryczna w domu stanowi część większej sieci niskiego napięcia składającej się z układu przewodów w obrębie budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Za początek instalacji elektrycznej w domu uznaje się zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej w złączu. Całość zakończona jest punktem odbioru energii elektrycznej, czyli gniazdem wtykowym, punktem świetlnym lub zainstalowanym na stałe odbiornikiem energii elektrycznej. Rozprowadzenie tego typu instalacji w domu ma na celu dostarczenie energii lub sygnałów elektrycznych do poszczególnych odbiorników.
Berker Serie 1930, osprzęt elektroinstalacyjny
fot. Hager - osprzęt elektroinstalacyjny

Domowa instalacja elektryczna

Domowa instalacja elektryczna niskonapięciowa jest zespołem urządzeń elektrycznych, które są ze sobą połączone za pomocą stałych przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi oraz są skoordynowane pod względem parametrów technicznych umożliwijących doprowadzenie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników.

Układ zasilania niskiego napięcia

W skład owego układu wchodzą przyłącze i złącza kablowe, tablica rozdzielcza, piony i linie zasilające, instalacja odbiorcza, odpowiednio skalkulowana liczba obwodów. Dodatkowo instalacja ta obejmuje okablowanie na stałe rozprowadzone pod tynkiem (przewody i kable elektroenergetyczne), przyrządy łączeniowe, a także zabezpieczające, ochronne, sterujące i pomiarowe.
Gniazda i łączniki z serii Karo Ospel w kuchni
fot.: Ospel - gniazda i łączniki w domowej instalacji elektrycznej

Podział instalacji elektrycznych

Ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników wydziela się instalację oświetleniową oraz instalację siłową. Instalacja oświetleniowa zasila elektryczne źródła światła oraz przenośne urządzenia grzejne i  podgrzewacze wody o niewielkich mocach w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Z kolei instalacja siłowa służy do zasilania odbiornikow o charakterze przemysłowym oraz urządzeń o dużych mocach znamionowych, np. podgrzewacze c.w.u., kuchnie elektryczne.

Część instalacji znajdująca się za układem pomiarowym nazywana jest instalacją odbiorczą służącą do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą energii elektrycznej.
CORAX licznik energii elektrycznej ApatorCORAX licznik energii elektrycznej Apator
fot.: Apator - liczniki energii elektrycznej


W domowej instlacji elektrycznej najczęściej stosuje się również podział na różne fazy, które w czasie awarii, gdy zostają wyączone tylko niektóre fazy, zapewniają nam częściową dostawę prądu. Przyłącze może być trójfazowe (400 V) lub zasilane jedną fazą (230 V).

Zobacz także: Jaka moc przyłączeniowa do domu

Według normy SEP- E- 002 w budynku mieszkalnym wyróżnia się 5 typów instalacji elektrycznych - elektroenergetyczną, która służy do zasilania odbiorców energią elektryczną, telekomunikacyjną, zasilaną przez określony zakład telekomunikacyjny i znajdującą się w jego zarządzaniu (instalacja informatyczna znajduje się pod nadzorem administratora danej sieci), alarmową i domofonową, która zależy od indywidualnych upodobań, antenową służącą do odbioru radiowo telewizyjnego oraz odgromową, służącą do ochrony budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Obwody zasilające

Instalacja odbiorcza dzieli się na obwody zasilające poszczególne urządzenia, czyli odbiorniki. Mogą występować pojedyncze odbiorniki lub ich grupy w obrębie jednego obwodu. Każdy obwód musi być chroniony oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowo - prądowym o prądzie nominalnym dobranym do obciążenia tego obwodu. Ilość obwodów w domu wynika z projektu instalacji i jest ustalana na podstawie rodzaju, mocy i ilości urządzeń oraz punktów oświetleniowych i gniazd wtykowych. Warto również uwzględnić przyszłe zapotrzebowanie. Moc urządzeń w obrębie jednego obwodu nie może być większa niż 3,5 kW, dopuszczalna liczba punktów oświetleniowych to 20, a gniazd wtykowych 10.

Instalacja elektryczna

Schemat instalacji elektrycznej

Przyłącze instalacji elektrycznej musi odbywać się według ściśle określonych norm i schematów. Przewody instalacji elektrycznej układa się z zachowaniem odpowiedniej odległości od krawędzi okien i drzwi. Koniecznie też musi być zachowany pion lub poziom przebiegu okablowania. Nie dopuszczalne jest rozprowadzenie po skosie. Dobrym rozwiązaniem jest układ zamknięty w pętlę (tzw. pierścieniowy), dzięki któremu przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia prądu w gniazdkach. Przewody elektryczne łączy się w puszkach instalacyjnych, których nie zakrywa się tynkiem, przy pomocy specjalnych złączek (bez skręcania żył). Ze względów bezpieczeństwa przewody należy układać powyżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także minimum 10 cm od przewdów gazowych.
Zobacz więcej: Instalacja elektryczna - przykładowe schematy

Koszt instalacji elektrycznej

Koszt instalacji elektrycznej obejmuje ceny osprzętu przyłączeniowego oraz wartość usług wykwalifikowanego elektryka. Wartość tego typu inwestycji zróżnicowana jest regionalnie i względem wielkości miasta, w którym planowana jest inwestycja.
Prace ziemne:
wykop ręczny - 110-200 zł/mb i 30-50 zł za zasypanie mb
ułożenie i montaż bednarki - ok 20 zł/mb
ułożenie przewodów - 12 - 20 zł/mb
Prace instalacyjne:
punkt pojedynczego gniazda elektrycznego ok 50 - 100 zł/szt.
punkt oświetleniowy górny od 50-100 zł/szt.
Prace montażowe:
gniazda ok 5 - 10 zł/szt.
rozdzielni 150 - 200 zł/szt.
tablica licznikowa - 120- 180 zł/szt (1-fazowa), 150 - 200 zł/szt. (3-fazowa)
domofon - 80 - 180 zł/szt. (wideodomofon powyżej 200 zł.)
rolety - od 120 zł/szt
wentylator - ok. 80 zł/szt.
Ceny materiałów:
przewody do oświetlenia - 150 - 180 zł/100 m
przewody do gniazd - 200 - 250 zł/100 m
gniazda - od 10 zł wzwyż
wyłącznik różnicowoprądowy - 100 - 150 zł/szt.

Rozprowadzenie instalacji elektrycznej w nowym domu

Układanie przewodów instalacji elektrycznej w domu może odbywać się:
W rurkach instalacyjnych (peszle) przykrytych tynkiem. Wykonuje się wówczas bruzd w ścianie o głębokości 2 - 2,5 cm, w których mocuje się elastyczne rurki plastikowe, a następnie całość zakrywa się tynkiem.
Bezpośrednio w warstwie tynku. Do tego celu używa się przewodów wielożyłowych płaskich wykonanych w podwójnej izolacji, które mocuje się do ściany opaskami z taśmy aluminiowej i pokrywa tynkiem.
W listwach instalacyjnych lub na powierzchni ściany. Instalacje nawierzchniowe prowadzone są w sztywnych rurkach osłonowych (najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach gospodarczych) mocowanych za pomocą specjalnych obejm. W tak poprowadzonej instalacji wykorzystuje się osprzęt natynkowy.
Instalacyjny kanał przypodłogowy
Instalacja elektryczna w domu - kanały kablowe
fot.: Emiter - rozprowadzenie instalacji kablowej w kanale przypodłogowy


fot.: Legrand - kanały kablowe DLP: zastosowanie odpowiednich przegród separujących umożliwia prowadzenie różnych instalacji w jednym kanale lub listwie

Wymiana instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna w budownictwie mieszkaniowym stanowi integralną część wyposażenia budynku i w znacznym stopniu warunkuje jego prawidłowe i bezpieczne użytkowanie, dlatego tak ważne jest by utrzymywać ją w odpowiednim stanie oraz w odpowiednim momencie zadbać o jej modernizację.

Sprawdź: Kiedy należy remontować instalację elektryczną


Opracowanie: Redakcja
REKLAMA
Linki
Facebook KOMPLEKSOWE REMONTY
Radio

Copyright &Consulting Sati; 2013

Złota rączka-Pogotowie Techniczne

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl