Centralne ogrzewanie, Kanalizacja, Łazienki, Remonty, Hydraulika
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Galeria
Szukaj
Pompy Ciepła
Kotłownie węglowe- ekogroszek
Co to są kolektory słoneczne?
Kotłownia Gazowa
Ogrzewanie Podłogowe
Ogrzewanie Ścienne
Przykładowy Cennik
Prace powiązane z remontem lub budową
Usługi Budowlano remontowe
Usługi Stolarskie
Inteligentny dom
Gwarancja i rękojmia w kontraktach budowlanych
Instalacje Elektryczne
Sufity Podwieszane GK
Instalacje ELEKTRYCZNE
Kotlłownia węglowa
Pompy ciepła
Pompa ciepła/kotłownia
Pompa Pompy ciepła
Systemy solarne
solaryDo artykuły Solary.
Kotłownia gazowa
Tekst alternatywny Kotłownia Gazowa INFO.
Pompa ciepła - pozioma
Tekst alternatywny
Ciepło w domu......
ciepło
Łazienka
Łazienka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecamy
Windykacja terenowa-dochodzenie Odszkodowań

Pozycjonowanie stron reklama internetowa

Wulkanizacja, auto pomoc, holowanie, wymiana opon tir, wulkanizacja

Centralne ogrzewanie, Kanalizacja, Łazienki, Remonty, Hydraulika


Produkty finansowe: kredyty, konta, fundusze inwestycyjne, lokaty

Neostrada
Co to są kolektory słoneczne?
Kolektor słoneczny jest urządzeniem zamieniającym energię słoneczną na ciepło.
Zasada działania kolektora może być zilustrowana poprzez nagrzewanie się węża ogrodowego z wodą.
Kolektor jest takim właśnie wężem zamieniającym efektywnie energię słoneczną w ciepło.
Na działanie kolektora ma wpływ szereg czynników: środowiskowych, technicznych i eksploatacyjnych.
Warto tutaj przypomnieć, iż z punktu widzenia przetworników energii promieniowania słonecznego istotne jest, aby docierające promieniowania słoneczne było możliwie w niewielkim stopniu rozproszone, czyli docierało w sposób bezpośredni do odbiornika (widoczna tarcza słoneczna - nieprzesłonięta chmurami).

Tekst alternatywny

Każdy z kolektorów zbudowany jest z kilku wspólnych elementów. Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest absorber, stanowi on serce kolektora. Pochłania on promieniowanie słoneczne i zamienia na ciepło. Kolejnymi elementami są: orurowanie, obudowa, izolacja cieplna.
Energia słoneczna jest dostępna dla wszystkich. Wykorzystując kolektory słoneczne można ją wykorzystać do ogrzewania c.w.u. czy też dogrzewania basenu. W każdym niemal przypadku konieczne jest zastosowanie wspierającego źródła ciepła.
Kolektorami słonecznymi nie ogrzeje się budynku, a jedynie można niskotemperaturowo wspomóc ogrzewanie.
Warto o tym pamiętać projektując nową inwestycję grzewczą budynku lub modernizując już istniejącą. Energia słoneczna jest źródłem niestabilnym, dlatego konieczne jest gromadzenie uzyskanego ciepła np. w postaci zbiorników c.w.u. (dwukrotnie – trzykrotnie większych niż standardowe).
Zastosowanie determinuje rodzaj wykorzystywanych kolektorów. W większości przypadków dla ogrzewania c.w.u. i basenów wystarczające są kolektory płaskie
Koszty inwestycyjne instalacji słonecznej zwracają się w najgorszym przypadku w połowie okresu żywotności instalacji, zaś koszty eksploatacyjne są znikomo niskie.
Aspekt ekologiczny wykorzystania energii słonecznej jest niezaprzeczalny.

Osiedle budynków wielorodzinnych w Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zgierzu było jednym z pierwszych osiedli zaopatrzonych w kolektory słoneczne. Pierwszy budynek powstał już w 2000r. Kolektory umieszczone zostały na kilku budynkach 16 lub 24 mieszkaniowych blokach. Każda z instalacji stanowi samodzielny układ składający się z od 24 do 38 kolektorów, 3 zbiorników c.w.u. Jako biwalentne źródło ciepła stosowane są podgrzewacze elektryczne (nie ma w pobliżu gazu) lub pompy ciepła. Instalacje pomimo już 10 letniego okresu działania pracują bezproblemowo.
Wytwarzanie c.w.u. jest wiązane jednoznacznie z możliwością zastosowania kolektorów słonecznych, jak też kolektory wiąże się bezpośrednio wytwarzaniem c.w.u. Zastosowanie kolektorów do powyższych celów staje się standardem. Co prawda nie instaluje się jeszcze na każdym nowo budowanym budynku kolektorów, ale już na etapie projektu i budowy przewiduje się zastosowanie kolektorów, poprzez zastosowane rozwiązania hydrauliczne, przygotowanie zejścia z dachu do kotłowni jak również poprzez wykorzystywaną automatykę. Należy tutaj wspomnieć, iż zgodnie z wytycznymi UE wszystkie budynki oddawane do użytkowania po 2020 roku będą budynkami niskoenergetycznymi zaopatrzonymi w urządzenia wykorzystującymi OZE, w tym szczególnie promowane kolektory na potrzeby ogrzania wody użytkowej.
Wykorzystywane obecnie instalacje słoneczne do c.w.u. są to najczęściej małe, domowe 4-8 m2 instalacji wykorzystywane całorocznie.
Do c.w.u. z punktu widzenia technologicznego i ekonomicznego wystarczają kolektory płaskie.
Ze względu na wybitnie niskotemperaturowy charakter źródła ciepła zalecane temperatury podgrzewu c.wu. to 450C, wyższe temperatury (konieczne dla instalacji wielorodzinnych) obniżają sprawność wytwarzania ciepła.
Ogrzanie całego zbiornika wymaga parogodzinnego ogrzewania go przez kolektory. Zastosowanie smukłych zbiorników i zrównoważonych przepływów przez zbiornik pozwala na korzystanie z ciepłej wody ogrzanej przez słońce szybciej.
Nie stosuje się bezpośredniego przepływu wody przez kolektor, pomimo teoretycznie większej sprawności takiego układu, a układy pośrednie – z wymiennikiem ciepła z powodu korozyjności przepływającej wody i możliwości odkładania się kamienia.
Niemal zawsze stosuje się dodatkowe źródło ciepła, nawet dla zastosowań w okresie lata, dla przypadków okresowych załamań pogody.

br

więcej informacji http://www.budujeko.pl/
REKLAMA
Linki
Facebook KOMPLEKSOWE REMONTY
Radio

Copyright &Consulting Sati; 2013

Złota rączka-Pogotowie Techniczne

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl